ZUS zawiesi składki na 3 miesiące


Przedsiębiorcy mogą już składać w ZUS uproszczone wnioski o odroczenie im terminu płatności składek na ubezpieczenia społeczne o trzy miesiące. Bieżącą składkę za luty, płatną do 10 lub 15 marca, mogliby uiścić dopiero w czerwcu (wtedy dwie składki naraz). I analogicznie składki za marzec, płatne w kwietniu, odroczono by do lipca, a majowe – do sierpnia. Przedsiębiorcy spłacający długi w układach ratalnych mogą też wnosić o ich zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności.

Każdy pracodawca, duży czy mały, i osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą za pośrednictwem maila, Platformy Usług Elektronicznych czy bezpośrednio w oddziale złożyć uproszczony wniosek o odroczenie składek za luty, marzec i kwiecień. Nie zwalnia to przedsiębiorców z obowiązku ich zapłaty w przyszłości. Pracujemy jednak z rządem nad rozwiązaniami, które ułatwią uregulowanie składek, gdy zakończy się kryzys wynikający z pandemii koronawirusa i biznes wróci do normalnego funkcjonowania – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.


Przedsiębiorcy na chwilę odpoczną od składek, później zapłacą jednak skumulowaną sumę.


ZUS maksymalnie upraszcza procedury udzielenia tej pomocy. Urzędnicy sami zgromadzą niezbędne dokumenty (także o pomocy publicznej udzielonej firmie) i wyślą przedsiębiorcy mail do podpisania. Jak zapewnia ZUS, wystarczy skan podpisanych dokumentów i składki będą odroczone o trzy miesiące. W razie potrzeby odroczenie może być przedłużone o kolejne miesiące. Wystarczy aneks do umowy. Oryginały dokumentów trzeba będzie dostarczyć do ZUS po zakończeniu okresu zagrożenia koronawirusem.

Według ZUS przedsiębiorcy, którzy od marca wpadną w tarapaty i będą mieć kłopot z zapłatą składek, nie będą ścigani przez kontrolerów. Zamiast wszczynać postępowanie egzekucyjne urzędnik zadzwoni do firmy i poinformuje o możliwości odroczenia wpłaty do ZUS. Jest warunek: na koncie tego przedsiębiorcy w ZUS do stycznia tego roku nie może być zaległości.Źródło: www.rp.pl
Koronawirus: ZUS zawiesi składki na 3 miesiące
Autor: Mateusz Rzemek

Szukasz solidnej księgowej w swojej okolicy?

Wyślij zapytanie i umów się na spotkanie. Mamy dla Ciebie naprawdę dobrą ofertę.

Zapytaj o ofertę