ZUS zwrócił ci pieniądze na konto? Masz poważny problem!

Setki Polaków prowadzących własne firmy i ich pracownicy będą mieć poważne kłopoty z ZUS. Przez jeden błąd w przelewie składki emerytalno-rentowe przedsiębiorcy, a także odprowadzane za jego pracowników, mogą w ogóle nie trafić do ZUS. Wszystkiemu winna reforma podatkowa, jaką przygotowało Ministerstwo Finansów.

Problem ten może dotyczyć kilkuset firm zajmujących się m.in.

- obrotem paliwami opałowymi
- sprzedażą elektroniki
- obrotem złomem czy budowlanką

Jeśli działasz w takich branżach i zauważysz na firmowym koncie przelew z ZUS, powinna ci się zapalić czerwona lampka. To znaczy, że możesz mieć w ZUS zaległości w składkach emerytalno-rentowych!

Wyjaśnijmy w szczegółach o co chodzi. Od 1 listopada obowiązuje split payment, czyli Mechanizm Podzielonej Płatności. To system wprowadzony przez Ministerstwo Finansów. Na czym on polega? Bank każdemu przedsiębiorcy uruchamia dodatkowy, bezpłatny rachunek VAT działający przy firmowym koncie. Na konto trafiają pieniądze od nabywcy za sprzedany towar, zaś kwota odpowiadająca podatkowi VAT trafia na rachunek VAT. Przedsiębiorca może swobodnie dysponować pieniędzmi za towar, a środki będące na rachunku VAT może przeznaczyć tylko na opłacenie podatków czy składek.

I tu ukryta jest pułapka. Jeśli przedsiębiorca opłaci składki emerytalno-rentowe z rachunku VAT i zaznaczy w przelewie że stosuje metodę split payment, pieniądze do ZUS nie trafią! I zakład takich składek nie będzie mógł zaksięgować. Nie trudno zgadnąć, co zdarzy się później – powstanie zaległość, a od nieterminowo opłaconych składek ZUS może naliczyć odsetki.

Wojciech Andrusiewicz rzecznik ZUS radzi przedsiębiorcom objętych split payment, by sprawdzali, czy pieniądze nie wróciły na ich rachunek.
Jeśli tak, w takiej sytuacji należy ponownie przekazać środki do ZUS – tym razem zwykłym przelewem

Źródło: Fakt24
Autor: JUW
Tytuł: ZUS zwrócił ci pieniądze na konto? Masz poważny problem!
Link: https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/split-payment-i-skladki-zus-uwazaj-na-blad-w-przelewie-skladek/7ezz5xt?fbclid=IwAR1k40HNlnSF5kZ63WW_Zdnk6NDXLaenSF7v6Nb3AEny0zR-Ta4bO4hC8vw

Szukasz solidnej księgowej w swojej okolicy?

Wyślij zapytanie i umów się na spotkanie. Mamy dla Ciebie naprawdę dobrą ofertę.

Zapytaj o ofertę