Od 1 Stycznia 2025 w CEIDG należy wskazać kod działalności zgodnie z nową tabelą PKD
Kod PKD według nowej klasyfikacji PKD 2025 muszą w szczególności wskazać:
przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wpis do CEIDG przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG , którzy od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o: zmianę wpisu, niezależnie jakiej zmiany dotyczy zawieszenie działalności lub wznowienie działalności przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2025 roku, złożą wniosek o wykreślenie wraz z opcją zmiany danych, na przykład adresu, ale wskażą jako datę zaprzestania wykonywania działalności datę po 1 stycznia 2025 roku. Podmioty zarejestrowane w KRS i REGON
• Podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą, które od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o wpis: w KRS (na przykład spółki z.o.o., spółki akcyjne) w REGON (na przykład spółki cywilne, gospodarstwa rolne) muszą wybrać kod PKD według klasyfikacji PKD 2025.
• Podmioty już wpisane do KRS lub REGON, które od 1 stycznia 2025 roku złożą wniosek o zmianę wpisu w zakresie PKD, muszą wybrać kod PKD według klasyfikacji PKD 2025.
Do postępowań o wpis w KRS albo o zmianę wpisu w zakresie dotyczącym przedmiotu działalności, rozpoczętych i niezakończonych przed 1 stycznia 2025 roku stosuje się nowe zasady, czyli firmy muszą wskazać kody PKD według klasyfikacji PKD 2025.
Pamiętaj, że jeśli we wpisie w CEIDG podałeś dodatkowe miejsca działalności, to musisz zaktualizować listę kodów w każdym miejscu.
Kto musi mieć numer PKD
osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarcze, wpisanych do CEIDG
podmioty objęte obowiązkiem wpisu do KRS (np. spółki osobowe, kapitałowe spółdzielnie, fundacje)
Kiedy trzeba podać PKD firmy
Kody PKD podajesz już podczas rejestracji firmy, zarówno we wniosku o wpis od CEIDG, jak i wtedy, kiedy rejestrujesz spółkę osobową lub kapitałową w KRS. Te kody są podstawą do nadania numeru REGON przez urząd statystyczny.
Ile można mieć kodów PKD
Działalność gospodarcza jednoosobowa- Jedne główny działalności(czyli tej, która ma największa udział w dochodach) oraz nielimitowaną ilość w przypadku pozostałej działalności(te które nie są twoją główną działalnością) W twoim wpisie w CEIDG powinny się znaleźć tylko te kody PKD, które faktycznie określają to, co robisz. Nie wpisuj kodów na zapas – listę kodów możesz aktualizować w dowolnym momencie.
Pamiętaj! Niektóre kody są zarezerwowane dla rolników lub spółek prawa handlowego. Informacje o tym można znaleźć w wyszukiwarce kodów PKD.
Spółki osobowe i kapitałowe
Jeśli spółka jest zarejestrowana w KRS masz maksymalnie 10 kodów PKD, w tym jeden przedmiot przeważającej działalności na poziomie podklasy
Pamiętaj! W przypadku spółki zarejestrowanej w KRS, nie trzeba wpisywać kodów PKD do umów spółki.
Wymagane jest jedynie opisanie przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej.
Kiedy i jak zmienić kod PKD w firmie jednoosobowej lub w spółce cywilnej W dowolnym momencie możesz:
zgłosić zmianę profilu działalności – zmienić kod głównej działalności rozszerzyć zakres działalności – dodać kody PKD dla działalności dodatkowych zawęzić zakres działalności – wykreślić nieaktualne kody PKD. Jeśli prowadzisz działalność regulowaną, wpisaną do rejestru działalności regulowanych albo prowadzoną na podstawie koncesji czy zezwolenia, poinformuj urząd, który wydał ci pozwolenie, o każdej zmianie kodu PKD.
Ważne! Dokonanie zmiany we wpisie musi nastąpić zgodnie z PKD 2025.
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową, zarejestrowaną w CEIDG, kody PKD zmieniasz w swoim wpisie w rejestrze. Zmiana danych nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zmianę powinieneś zgłosić w ciągu 7 dni od dnia zmiany danych.
Spółka cywilna
Zmianę kodów PKD spółki cywilnej należy zaktualizować w rejestrze REGON.
Ważna informacja!! Reszta przedsiębiorców ma okres 2 lat na dołączenie do systemu kodu PKD
Źródło
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00119#4