Właściciel domu odliczy część wydatków na instalację fotowoltaiczną dofinansowaną z urzędu gminy. Bonifikata termomodernizacyjna obejmuje kwotę, którą opłacił z własnych środków.
Obowiązująca od początku 2019 r. ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki, które mają na celu docieplenie domu i oszczędzanie energii. Skarbówka wskazuje w najnowszej interpretacji, że podatnik z niej skorzysta, nawet gdy otrzymał dofinansowanie inwestycji. Wówczas jednak odliczy tylko tę część, którą sam opłacił. Co więcej, preferencja przysługuje też na dom letniskowy, w którym podatnik mieszka na stałe. Ulga przysługuje podatnikom opłacającym PIT według skali, 19-proc. podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, będącym właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Warunkiem jest ich zakończenie w okresie do trzech kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek. Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł.
Zgodnie z art. 26h ust. 5 ustawy o PIT odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały sfinansowane (dofinansowane) np. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo odliczone w ramach preferencji podatkowych. Warunkiem odpisu jest poniesienie ciężaru ekonomicznego.
Źródło: RzeczpospolitaAutor: Monika Pogroszewska
Tytuł: Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną można łączyć z ulgą termomodernizacyjną - interpretacja podatkowa